Hemoroid Hastalığı

Hemoroid Ameliyatları

Cerrahi müdahale

Hastalar ciddi şekilde şiş hemoroid veya makat ağzında büyük deri sarkmaları ile ameliyata sevk edilebilirler. Bu hastaların bir kısmının hiç şikayeti yoktur. Hemoroid hastaları sadece sorun yaratırlarsa ameliyat edilmelidir.  sadece hasta için sorun yaratırlarsa tedavi edin. Hastalar genellikle ne zaman ameliyat geçirmeleri gerektiğini sorarlar. Onlara hemoroidlerinin yalnızca şikayetleri rahatsız edici olduğunda ameliyatı seçmeleri gerektiği belirtilmelidir.

Hemoroid cerrahisi genellikle sedasyon yani hafif bir anesteziye eklenecek lokal anestezi yani o bölge uyuşturularak yapılabilir. Ameliyat öncesi yapılacak bir lavman işlemi kolaylaştıracaktır.

Akut hemoroid krizi

Akut hemoroid krizi genellikle acil tedavi gerektiren nadir bir olaydır. İç hemoroid sarkmış ve makattan dışarıya çıkmıştır. Makat kasları hemoroidi sıkmış, boğulan hemoroid dışarda kalmıştır. Ağrıya bağlı makat daha da sıkılaşır ve hemoroid daha da boğularak içinde pıhtı oluşur. Bu duruma tromboze hemoroid denmektedir. Çok şiddetli ağrı ve şişme görülür. Acil ameliyat ile pıhtılı hemoroidin çıkarılması önerilir. Muayenehane şartlarında lokal anestezi ile pıhtının çıkarılması da rahatlama sağlar.

Unutulmaması gereken şey, bu acil duruma müdahale edilmediğinde genelde 3-4 gün sonunda ağrısı azalır ve 10-14 gün içinde kendiliğinden düzelir; bu nedenle, geç başvuran ve azalan ağrısı olan bir hastada en doğrusu müdahale etmemektir.

Ameliyatlı hemoroid tedavisi

Cerrahi olarak hemoroidlerin çıkarılması en etkili tedavidir ve özellikle aşağıdaki durumlar varsa önerilir:

Hemoroid hastalığına yönelik uygulanan diğer tedavilerin başarısız olması

Şiddetli şikayete sebep olan Evre III ve IV hemoroidler

Hastada hemoroid hastalığına eşlik eden ameliyat gereken hastalık olması (örneğin: Anal fissür veya fistül)

Hasta tercihi

Hemoroid hastası kişilerin yaklaşık % 5-10′ u her ne tedavi uygulanırsa uygulansın ameliyat olmak zorunda kalır.

Ameliyat sonrası ağrı halen hemoroid ameliyatı sonrası başlıca sorun olmaya devam etmektedir, çoğu hasta normal günlük hayatlarına 2-4 haftada döner.

Lazerli mi, lazersiz mi?

Lazerle hemoroid ameliyatı yapmanın en önemli avantajları ağrının az olması ve iyileşme süresinin kısa olmasıdır.

Stapler ile hemoroid ameliyatı, Longo Ameliyatı (PPH)

PPH ilk olarak 1997-1998’de tanımlanmış ve öne çıkmıştır. En uygun hastalar diğer yöntemlerle tedaviye uygun olmayan iç hemoroid hastalığı olanlardır. Bu ameliyat büyük iç hemoroidleri ve hafif dışa sarkması olan hastalar için önerilmektedir. İyileşme oldukça hızlıyken, ağrısı çok azdır. Bu ameliyatta makata yerleştirilen bir aletle çepeçevre kalın bağırsak duvarı kesilir ve dikilir. Kesme işlemi ile hemoroide gelen kan damarları kesilir ve kan birikmesi önlenir. Aradan parça kesilip çıkarıldığı için dışarı sarkan bölüm yukarı asılmış olur. İlk ameliyattan 6 hafta kadar sonra bazı hastalarda 2. ci bir işlemle makat ağzındaki cilt sarkmaları alınabilir.

Ultrason (Doppler) eşliğinde hemoroid atar damar bağlanması (THD)

Doppler Ultrason hemoroid tedavisinde umut verici bir prosedürdür. Bu ameliyatta makattan yerleştirilen özel bir ultrasonla hemoroid atardamarlarının yeri tespit edilir. Bu damarlar dikişle kapatılır. Atardamarlar kapandığı için hemoroide gelen kan azalır ve hastalık geriler, düzelir. Aynı zamanda dışa sarkmayı içeriye çekecek dikişler de atılır. İşlem avantajları hafif ağrı, hızlı iyileşme, düşük komplikasyon oranı ve işe erken dönüştür.

Cerrahi felsefemiz