Hemoroid Hastalığı

Hemoroid Hastalığı Tanısı Nasıl Konulur?

Ayrıntılı bir hikaye alınıp, hastanın şikayetleri, ek hastalıkları, aile hikayesi kaydedilir. Makat bölgesi hastalıklarında muayene çok önemlidir ve tecrübe ister. Hikaye ve muayeneden edinilen bilgilerle tetkiklere karar verilir.

Kan tahlili:

Kan sayımı, enfeksiyon düşünülen hastalarda ve kanama aşırı ise kansızlığı tespit edebilir. Yine aşırı kanama tarif eden veya vücudunda kolay morarma, diş fırçalarken kanama olan hastalarda pıhtılaşma hücreleri olan trombosit sayısını ve kanama testleri görmek doğru olacaktır.

Anoskopi-Rektoskopi-Sigmoidoskopi

İç hemoroidleri yani henüz makattan dışarı sarkmamış hemoroidleri görüntülemek ve değerlendirmek için anoskopi zorunludur. Özellikle yandan görüşlü aletler tanıda daha değerlidir. Her bireyde bulunan hemoroid ile hemoroidal hastalığı ayırmada iyi bir endoskopik inceleme önemlidir.

Kanaması olan hastada kanama sebebi daha içeride kalın bağırsak kaynaklı olabilir. Bu durumu belirlemede sigmoidoskopi (yarım kolonoskopi) yapılır. Muayene esnasında önemli bir test de oturma ve ıkınma testidir. Muayenede normal bulunan hastalarda oturma ve ıkınma testi zaman zaman gizlenmiş hastalığı ortaya çıkartabilir.

Diğer Tanısal Görüntüleme Çalışmaları

Kalın bağırsak şikayetleri eşlik eden, kilo kaybı, bağırsak alışkanlıklarında değişiklik veya kalın bağırsak kanseri için yüksek riski olan kişilerde kolonoskopi yapmak doğru olacaktır. Muayenede hemoroid olduğunu bulmak bu bulguları olan hastalarda eş zamanı kanser olmadığı anlamına gelmez.  Daha önceleri 50 yaş olan kolonoskopi sınırı yeni bulgularla çoğu tıp cemiyeti tarafından 45 yaşa hatta 40 yaşa indirilmiştir.

Hemoroid Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yorumlar kapalı.