Hemoroid Hastalığı

Hemoroid Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavide temel prensipler:

,Hemoroidleri sadece hasta şikayet ettiğinde tedavi edin. Şikayeti olmayan bir hemoroid hastasını ameliyatla veya diğer tedavilerle daha iyi hale getiremezsiniz. Muayene esnasında ne kadar kötü görünürse görünsün, şikayet yaratmadığı sürece tedavi edilmemelidir.

Tedavi önerileri

Amerikan Gastroenteroloji Derneği (AGA), Amerikan Kolon ve Rektal Cerrahlar Derneği (ASCRS), Amerikan Gastroenteroloji Koleji (ACG), ve Aile Hekimleri Akademisi kılavuzları incelendiğinde önerilen tedavi tam bir fikir birliği olmasa da ana prensipler aynıdır.

Hemoroid hastalığına bağlı şikayetler iç hemoroid hastalığına mı yoksa dış hemoroid hastalığına mı bağlı ayırt edilmeli, tedavi buna göre planlanmalıdır.

İç hemoroidler

İç hemoroidler ağrıya sebep olmazlar. Ağrı hisleri olmadığından genelde muayenehane koşullarında, anestezi ihtiyacı duymadan tedavi edilebilirler. İç hemoroidde hastanın özelliklerine göre tedavi, ameliyat dışı veya ameliyatla olabilir. İç hemoroidi olan hastalarda şikayetler, genelde gıdada lif alımının arttırılması ve tuvalette uzun oturmadan kaçınılmasıyla azalır. Hastada lifli gıdaya ve tuvalet alışkanlığı değişmesine rağmen şikayetler devam ederse ameliyat dışı tedaviler uygulanır.  Ameliyat dışı tedaviler denen bu tedaviler muayenehane koşullarında, hastaneye yatış gerekmeden uygulanabilir.

Hemoroid Ameliyat Dışı Tedaviler Nelerdir?

Yorumlar kapalı.