Hemoroid Hastalığı

Hemoroid nedir?

Hemoroidler makat çıkışında bulunan kan damarı yumaklarıdır. Her sağlıklı insanda bulunan hemoroidler zamanla şişer ve genişlerse ve kişide kaşıntı, ağrı, kanama gibi bulgular yaparsa bu duruma ”hemoroid hastalığı” denir. Makat bölgesi hastalıklarının en yaygın nedenleri arasındadır ve neredeyse tüm hasta ve sağlık çalışanı tarafından, her makat bölgesi şikayetinden sorumlu tutulurlar.

Hemoroid dediğimiz bu kan yumakları bazı durumlarda hastalanır ve kaşıntı gibi hafif rahatsız edici durumlardan, aşırı  kanama hatta kansızlık gibi oldukça endişe verici durumlara kadar sebep olabilir.

Hemoroid hastalığı çok sık teşhis edilen bir durum olmasına rağmen, birçok hasta tedavi aramak, doktora gidip muayene olmak için çok utanır. Sonuç olarak, hemoroid hastalığının toplumda ne kadar göründüğü tam bilinmemektedir. Ama çok sık görüldüğü düşünülmektedir.  Hemoroidler makat şikayetlerin büyük bir kısmından sorumlu olsa da, kanama, büyük abdest yaparken zorlanma gibi şikayetleri hemen hemoroid olarak yorumlamadan önce makattan kanamanın kalın bağırsak polipleri ve kanser gibi daha ciddi sebepleri olabileceği akıldan asla çıkmamalıdır.

Makat bölgesinde sık görülen 6 iyi huylu hastalık vardır. Bunlar:

  • Hemoroid hastalığı
  • Anal apse
  • Anal fissür (Makatta çatlak, yırtık)
  • Perianal fistül
  • Anal siğil (Kondülom)
  • Makat sarkması (Rektal prolapsus)

Yapılan bir araştırma göstermiştir ki, bu yukarıdaki hastalıkları muayene ile tanımada aile hekimleri %50, genel cerrahlar %70 başarılı olmuştur. Bu tanı koymadaki başarı proktoloji yani makat ve makat çevresi hastalıkları konusunda uzmanlaşmış bir hekimin muayenesinde daha yüksek olacaktır.

Hemoroid Hastalığının sebebi nedir?