Cerrahi Felsefemiz

Kişiye Özel Cerrahi Nedir?

Tüm dünyada, her geçen gün artan teknoloji ile hastalıkları daha kolay tespit etmeye, zaman zaman robotları kullanarak tedavi etmeye başladığımız bu modern çağın belki de en önemli sorunu ”hastalıkları” tespit etmeye, tanı koymaya ve tedavi etmeye odaklandığımız, bu aşırı sonuç odaklı süreçte ”hastayı” unutmak.

Son on yıldır katıldığım üst düzey bilimsel toplantılarda, gittikçe artan oranda konuşulan tartışılan bir kavram var. Tam anlatabilmek için ingilizce ismini kullanıp sonra detaylandıracağım.

Tailored Surgery” yani ”terzi cerrahisi”. Ne demek terzi cerrahisi? Aslında çok güzel, özenle seçilmiş bir tabir. Bir mağazaya gittiğimiz zaman bedenimiz soruluyor. 42 beden, veya medium şeklinde cevap veriyoruz. Ama ben mesela medium buçuk bir kalıba sahibim, medium alsam dar large alsam geniş. Ama terzi dikimi bir kıyafet öyle midir, hayır tabi ki size özeldir. Ölçünüz alınır, hoşunuza giden gitmeyen şeyler dinlenir, terzi çözüm bulur ve sonuçta ortaya ortak bir sonuç çıkar.

Terzi cerrahisinin de felsefesi bu, tanı koyma ve tedavi etme sürecinde hastanın fikirlerinin, kaygılarının göz ardı edilmediği, hastanın ihtiyaçlarına, tıbbi bilgi ve kurallar dahilinde seçenekler sunarak, beraber o kişiye en uyguna karar verilerek cevap verilmesi .

Diğer yönden günlük hayatta dikiş dikmeyi seven birisinin, haydi ben terzi oldum diyerek terzi olamayacağı aşikar. Bu tip cerrahi felsefeyi uygulamak öncelikle bu yaklaşıma inanmayı ve doktorun konusunda geniş tıbbi bilgi sahibi olmasını gerektirmekte. Kısıtlı tıbbi bilgiyle, her türlü tedavi seçeneğini anlatılmadan uygulanacak tedavi hastaya özel, bireyselleştirilmiş bir terzi tedavisinden çok hazır alınan kıyafetin terzide daraltılması gibi olacaktır.

Yorumlar kapalı.